TRÓJKA W STAREJ KOPALNI

8 czerwca uczniowie klasy Ia oraz IIIa naszej szkoły wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Wałbrzycha.

Stara Kopalnia to zespół budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia", która działała w Wałbrzychu do 1996 roku, a pełna nazwa tego miejsca to Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Do zwiedzania zaprosił nas przewodnik, dzięki któremu poznaliśmy historię kopalni Julia, dowiedzieliśmy się, jak ewoluowała jej nazwa oraz przyjrzeliśmy się górniczym mundurom, sztandarom i sprzętom, których w codziennej pracy używali górnicy. Zajrzeliśmy też do górniczej szatni i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób, po zakończeniu pracy, suszono ubrania. Zobaczyliśmy windę, którą górnicy zjeżdżali pod ziemię i śledziliśmy tory, po których jeździły wagoniki wypełnione węglem. Przewodnik opowiedział o sortowaniu węgla i maszynach, które niezbędne były podczas wydobywania urobku na powierzchnię ziemi. Te właśnie maszyny wywarły na nas ogromne wrażenie, zaskoczyła nas ich wielkość, jak również pomysłowość ówczesnych inżynierów, którzy takie maszyny tworzyli.

Po przerwie śniadaniowej uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych pod fachowym okiem Pani plastyk, która bardzo ciekawie opowiedziała o swojej pracy, a potem poprowadziła zajęcia, w których wszyscy chętnie wzięli udział.

Na pamiątkę zakupiliśmy upominki i zrobiliśmy zdjęcia. Miło spędzony czas na długo zostanie nam w pamięci.

Uczniowie klasy Ia i IIIa