W MUZEUM PANA TADEUSZA WE WROCŁAWIU

12 października   2022 r. chętni  uczniowie z  naszej szkoły z klasy  6a , 6b, 7  oraz 8  zwiedzili Muzeum ,,Pana Tadeusza” we Wrocławiu mieszczące się  w kamienicy Pod Złotym Słońcem i wzięli udział w warsztatach ,, Już ukropiłem tysiąc wierszy – jak Adam Mickiewicz pisał „Pana Tadeusza”.  Uczniowie zapoznali się  z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, twórcy naszego wielkiego dzieła narodowego “Pana Tadeusza”. Mogli obejrzeć  jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych przez kilkadziesiąt aplikacji i prezentacji multimedialnych –co było niezwykle atrakcyjne dla uczestników. W salonie romantycznym można było poczuć ducha epoki  , w której żył i tworzył  nasz wieszcz .Odbyły się także zajęcia z kaligrafii. Uczniowie otrzymali gęsie pióra i mogli  spróbować swoich sił w pisaniu tym narzędziem, co nie okazało się tak łatwe. Ale pamiątkowe prace powstały!

Ta niezwykła lekcja języka polskiego na długo pozostanie w pamięci . Powrócimy  na pewno w  to ważne miejsce na literackiej mapie Polski.