Uczniowie „Trójki” na zajęciach warsztatowych w Dobkowie

27 maja odbyła się wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie w ramach realizacji Projektu „Wszyscy razem w poszukiwaniu wiedzy – wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom”.

Uczniowie klas 5 i 6 obejrzeli film o tym, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Sudetów i Pogórza Kaczawskiego.   Na interaktywnej makiecie rzeki mogli samodzielnie wywołać powódź, obejrzeli kolekcje skał i minerałów, zajrzeli do wnętrza różnych typów wulkanów, aby zrozumieć jak powstają i jak przebiegają ich erupcje. W sali wulkanów ogromnym zainteresowaniem cieszył się model gejzeru. Zakończyli pierwszą część wycieczki na największej w Polsce platformie symulującej trzęsienie ziemi. Dla większości uczniów było to ogromne przeżycie doświadczając, jak to jest, gdy ziemia trzęsie się pod nogami. Druga cześć zajęć odbyła się w laboratorium.  Tutaj poznali „Niesamowite substancje”.   Podzieleni byli na grupy i  wykonywali szereg doświadczeń, dzięki którym zrozumieli  jak niesamowity jest świat ognia. Dowiedzieli się , czym tak naprawdę jest, dlaczego ogień płonie i co należy zrobić, by szybko go zgasić. Poznali zagrożenia niewłaściwego posługiwania się ogniem . Stworzyli „ogniste węże faraona”, doprowadzili do samozapłonu. Na zakończenie odważni uczniowie  zdecydowali się na doświadczenie z  płonącą dłonią.

Pobyt w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej  pozwolił rozbudzić w uczniach  pasje poszukiwania wiedzy. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.