11 LISTOPADA- ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PDF
środa, 11 listopada 2020 11:56

11  LISTOPADA  - ŚWIĘTO  ODZYSKANIA   NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada 1918 roku to szczególna data w polskiej historii. W tym dniu naród polski, który przez 123 lata był pozbawiony wolności i własnego państwa, odzyskał niepodległość. Wreszcie, po raz pierwszy od 1795 roku, na mapach Europy pojawiła się nazwa „Polska” jako samodzielne państwo
z własnymi granicami.

Narodowy Dzień Niepodległości, podobnie jak cały 2020 rok, był inny niż poprzednie.  Uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości miały ograniczony charakter ze względu na epidemię koronawirusa. Nasza społeczność szkolna włączyła się w wirtualne obchody narodowego święta.

Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu” i 10 listopada o godz. 11:11, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, wspólnie zaśpiewaliśmy online „Mazurka Dąbrowskiego”.

Kolejnym działaniem był udział uczniów w  pierwszym hybrydowym konkursie plastycznym pt. "Dzień Niepodległości moimi oczami" organizowanym przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK".

Na lekcjach plastyki młodzież wykonywała plakat pt. „Niepodległość moimi oczami” i ozdoby w barwach narodowych (kotyliony). Na lekcjach muzyki obejrzała prezentacje oraz filmy związane z wydarzeniami dotyczącymi  odzyskania przez Polskę niepodległości, nie zabrakło również śpiewania online pieśni patriotycznych.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie  oraz aktywny udział  w wirtualnych  obchodach Święta Niepodległości. W ten szczególny dla Polski dzień byliśmy razem, choć wirtualnie i cieszyliśmy się, że żyjemy w wolnym kraju.

W historii Polski, tak się składa,

Był ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał  Dniem Niepodległości!