Obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości PDF
wtorek, 14 listopada 2017 13:01

Obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

w PSP Nr 3 w Strzegomiu

Od 1920 roku obchodzone jest święto odzyskania niepodległości przez Polskę, miało ono jednak charakter wyłącznie wojskowy. Rangę święta państwowego nadano temu dniu dopiero w 1937 roku. W nasze szkole  13 listopada uroczyście obchodziliśmy rocznicowe święto odrodzenia się, po 123 latach niewoli,  niepodległej Polski. Jak niezwykle trudna i długa była   to droga, okupiona tysiącami  ofiar uczestników powstań  narodowowyzwoleńczych,  zostało przypomniane naszym uczniom podczas uroczystego apelu.

Więcej zdjęć pod adresem: http://psp3.strzegom.pl/galeria/obchody-99-rocznicy-odzyskania-niepodlegoci

Była to żywa lekcja historii, podczas której  starsi  uczniowie, prowadzący apel, dzielili się swoją  wiedzą z młodszymi kolegami. Zwrócono uwagę , że niepodległość ta nie została nam dana. Polacy musieli ją wywalczyć   na barykadach powstań oraz w okopach I wojny światowej. Dzięki tym ofiarom kolejne pokolenia Polaków, bez obaw represji ,mogą swobodnie mówić w języku ojczystym, możemy cieszyć się wolnością i tożsamością narodową.

Apel ten rozpoczyna cykl działań podejmowanych przez  wszystkich nauczycieli, dla uczczenia  w przyszłym roku 100 rocznicy odrodzenia się naszej Ojczyzny i ponownego zajęcia przez nią zaszczytnego miejsca na mapie Europy.

Bogusława Szymczyna