Teatr profilaktyczny w szkole PDF
piątek, 27 października 2017 09:34

Teatr w szkole ,,Poskromienie nieznośnego smoka" oraz ,,Wyjść poza schemat"

Dnia 27.10.2017r. gościliśmy w szkole Teatr ,,Inspiracja" z Krakowa. Odbyły się dwa spektakle teatralne jeden dla dzieci drugi dla młodzieży. Widowisko dla dzieci poruszało bardzo ważne treści związane z przestrzeganiem norm i reguł społecznych. Uwrażliwiało na zjawisko agresji i przemocy oraz poszanowanie drugiego człowieka. Poprzez bajkową konwencję dzieci mogły zaobserwować jak kontrolować własne emocje, czy stosować w życiu zasady Savoir-vivre.

Spektakl dla młodzieży ukazywał destrukcyjny wpływ przemocy rówieśniczej na psychikę młodego człowieka.Opiera się na klasycznym i coraz powszechniejszym motywie ,,kozła ofiarnego", Młody człowiek zostaje wykluczony ze środowiskowej grupy i poddany jest prześladowaniu. Pada ofiarą cyberprzemocy- obraźliwych e-maili i SMS-ów, publikowania ośmieszających go informacji i zdjęć oraz podszywania się pod jego osobę w sieci. Widowisko aktywizuje młodych widzów i wzbudza ich reakcję na przedstawione zjawiska. Wciąga uczniów w przemawiającą do wyobraźni historię, stawia w sytuacji analogicznej, jak głównego bohatera. Uświadamia, że oni bądź ich bliscy mogą stać się celem podobnych karygodnych zachowań. Ukierunkowuje do podjęcia konkretnych działań w celu rozwiązania problemu. Podsuwa gotowe pomysły, ale  i prowokuje do własnej inwencji.