Warsztaty ceramiczne PDF
piątek, 18 listopada 2016 00:00

W dniu 17 listopada 2016 r.  w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Strzegomiu odbyły się zajęcia ceramiczne, które poprowadziła pani Zuzanna Bogacka-Dżalik. Uczestnikami warsztatów były dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I-III.

Praca zaczęła się zajęciami teoretycznymi, podczas których dzieci zapoznały się z historią i rodzajem gliny. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się jakim bogactwem naturalnym jest glina, gdzie występuje  i do czego służy.

Następnie uczniowie  przystąpili do zajęć praktycznych, których tematem były anioły. Dzieci poprzez dotykanie, lepienie oraz ugniatanie przeżywały radość tworzenia. Zajęcia ceramiczne były  znakomitym treningiem, który może być ważnym elementem terapii manualnej. Rozbudzają wrażliwość artystyczną u dzieci, wyciszają, uczą skupienia i cierpliwości oraz ukazują im drogę, jaką musi przejść kawałek gliny, aby stać się pięknym kolorowym wyrobem.  Praca z gliną to przede wszystkim wspaniała zabawa, która sprawiła dzieciom wiele przyjemności.

Dzieci wykonały ciekawe prace,  ale na efekt końcowy będą musiały poczekać, ponieważ prace zostały zabrane do szkliwienia i wypalenia. Po upływie dwóch tygodni będą mogły pochwalić się nimi organizując wystawę prac.

Uczniowie mają nadzieję, że to nie ostatnie zajęcia ceramiczne w tym roku szkolnym. Bardzo chętnie wezmą udział w następnych, podczas których nabędą kolejnych umiejętności.

Anna Augustyniak