Tydzień z moim patronem PDF
czwartek, 02 czerwca 2016 00:00

TYDZIEŃ Z MOIM PATRONEM - Henrykiem Sienkiewiczem

Tradycyjnie w PSP nr 3 w Strzegomiu, która nosi imię H. Sienkiewicza , obchodzony był TYDZIEŃ Z PATRONEM. Tegoroczne obchody były bardzo intensywne ze względu na ogłoszenie roku 2016- Rokiem Sienkiewiczowskim. Z dużym zaangażowaniem przystąpiliśmy do realizacji projektu „ Nasz  patron – Henryk Sienkiewicz .”

Nauczyciele i wychowawcy klas młodszych 0-II przedstawili ważne epizody z życia patrona w postaci ilustracji do znanych utworów H. Sienkiewicza pt.: „Bajki”, „Janko Muzykant” oraz „ W pustyni i w puszczy”. Podczas tych zajęć klasy młodsze miały możliwość wysłuchać fragmentów utworów, na podstawie których wykorzystywali swoją wyobraźnię i twórczość do stworzenia portretów.

Nauczyciele klas 3-6 rozpoczęli realizację projektu od przypomnienia życia i twórczości patrona. Na bazie tego działania odbyła się praca w grupach nad zbiorowym redagowaniem krzyżówki o patronie, wykonaniu prezentacji multimedialnej o H. Sienkiewiczu. W szkole odbył się również konkurs literacki - międzyklasowy , w którym uczniowie mogli wykazać się zdolnościami się w poezji i prozie. Dodatkowym zadaniem była także praca literacka podczas zajęć j. polskiego pt. „ Dalsze losy Janka Muzykanta”. Realizację projektu zakończyła lekcja biblioteczna, podczas której odbyły się rozmowy na temat powieści „Ogniem i mieczem” . Były to wyobrażenia na temat rycerskiego życia i wpływu magii na uzdrowienie ciała i duszy. Na podstawie tego została stworzona gazetka szkolna.  Wszystkie podjęte wyzwania pozwoliły nam lepiej zrozumieć „Sienkiewiczowski kodeks mądrości i wartości”.