Narodowy Dzień Pamięci PDF
wtorek, 03 marca 2015 00:00

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

2 marca 2015 roku po raz kolejny obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 40, 50 i na początku lat 60 XX wieku walczyli o suwerenność państwa polskiego.

Uroczystość poprzedziły specjalnie zorganizowane lekcje historii, na których p. Beata Karkau  przybliżyła sylwetki żołnierzy podziemia: rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielarza ps. ,,Łupaszka", porucznika Józefa Kurasia ps. ,,Ogień", generała Leopolda Okulickiego ps. ,,Niedźwiadek", generała Augusta Emila Fieldorfa ps. ,,Nil", oraz sanitariuszki  Danuty Siedzikównej ps. ,,Inka", oraz ich dokonania w walce z komunistyczną władzą.

Uczniowie klasy V i VI wykonali albumy oraz w formie plakatów biogramy żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W tym dniu społeczność naszej szkoły zgromadziła się na uroczystym apelu poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną oraz pokaz multimedialny.

Dzień 1 marca na stałe gości w  kalendarzu uroczystości szkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu.

Beata Karkau

Ewa Ciunowicz