TYDZIEŃ DLA ZIEMI

W ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie PSP nr3 w Strzegomiu realizowali cykl zajęć pod hasłem „Tydzień dla Ziemi”. Klasy 7-8 brały udział w zajęciach online w ” Wielkiej Lekcji o Klimacie-gospodarka cyrkularna ( wspólnie z Ubrania do Oddania)”.

W grupach wiekowych odbyły się „Lekcje przyrody na żywo- spotkania z gadami”, które przeprowadzili edukatorzy- opiekunowie zwierząt. Przybliżono uczniom informacje dotyczące morfologii, fizjologii, życia, hodowli oraz nawyków tych zwierząt. Wielu uczniów przełamało barierę lękową dotykając węży własnymi rękoma, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna zwierząt i nauczyciela. Uczniowie poznali boa tęczowego, tygrysiego i dusiciela, pytona tygrysiego- albinosa.

Uczniowie klas 1-8  ozdobili drzwi swoich gabinetów elementami graficznymi związanymi z planetą Ziemią . Były to informacje wyjaśniające zasady 3R i 5R oraz ciekawostki o Ziemi, o  jej zagrożeniach  i ochronie.

W klasach 1-8 zorganizowano konkursy ekologiczno- techniczny i plastyczne:

1. „Czy upcykling może być piękny?” - powstały bardzo kreatywne prace: konewki, skarbonki, torby zakupowe, szkatułki na biżuterię, osłonki na doniczki, świeczniki, gry planszowe,  segregatory na materiały biurowe, „mini- ogródki”, karmnik dla ptaków  oraz inne zabawki,
  2. „Piękno drzemiące w wulkanach”- XIII edycja ogólnopolskiego konkursu, prace wykonano różnymi technikami plastycznymi,
  3. 3. „EKO - pocztówka z mojej miejscowości”, II ogólnopolski konkurs.

Na lekcjach przyrody, biologii, geografii i godzinach wychowawczych przypominaliśmy zasady 5R czyli 5 kroków do bycia zero waste.

Uczniowie klas 1-3 przygotowali wierszyki, tańce i piosenki  dla Ziemi. Na lekcjach  promowane były postawy proekologiczne,  rozwiązywano  zagadki, rebusy o tematyce ekologicznej. Odbyły się projekcje filmów dotyczące prawidłowej segregacji odpadów i stosowania zasady 3R.

Uczniowie kl.6 uczestniczyli w zajęciach terenowych na terenie  oczyszczalni ścieków w Strzegomiu. Poznali, jak działa nowoczesny obiekt, w którym odbywa się wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków oraz część biologiczną z aktywnymi mikroorganizmami. Mieli możliwość mikroskopowania- oglądali życie organizmów w kropli wody.

Był to czas bardzo intensywny, pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Działania dla Ziemi są często prostsze niż nam się wydaje! Wystarczą chęci, zdrowy rozsądek oraz wiedza. Uświadomiliśmy sobie wszyscy, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.