Projekty, programy

Biblioteka

Logopeda

TYDZIEŃ DLA ZIEMI
Życie Szkoły

W ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie PSP nr3 w Strzegomiu realizowali cykl zajęć pod hasłem „Tydzień dla Ziemi”. Klasy 7-8 brały udział w zajęciach online w ” Wielkiej Lekcji o Klimacie-gospodarka cyrkularna ( wspólnie z Ubrania do Oddania)”.

W grupach wiekowych odbyły się „Lekcje przyrody na żywo- spotkania z gadami”, które przeprowadzili edukatorzy- opiekunowie zwierząt. Przybliżono uczniom informacje dotyczące morfologii, fizjologii, życia, hodowli oraz nawyków tych zwierząt. Wielu uczniów przełamało barierę lękową dotykając węży własnymi rękoma, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna zwierząt i nauczyciela. Uczniowie poznali boa tęczowego, tygrysiego i dusiciela, pytona tygrysiego- albinosa.

Uczniowie klas 1-8  ozdobili drzwi swoich gabinetów elementami graficznymi związanymi z planetą Ziemią . Były to informacje wyjaśniające zasady 3R i 5R oraz ciekawostki o Ziemi, o  jej zagrożeniach  i ochronie.

W klasach 1-8 zorganizowano konkursy ekologiczno- techniczny i plastyczne:

  1. „Czy upcykling może być piękny?” - powstały bardzo kreatywne prace: konewki, skarbonki, torby zakupowe, szkatułki na biżuterię, osłonki na doniczki, świeczniki, gry planszowe,  segregatory na materiały biurowe, „mini- ogródki”, karmnik dla ptaków  oraz inne zabawki,
  2. „Piękno drzemiące w wulkanach”- XIII edycja ogólnopolskiego konkursu, prace wykonano różnymi technikami plastycznymi,
  3. 3. „EKO - pocztówka z mojej miejscowości”, II ogólnopolski konkurs.

Na lekcjach przyrody, biologii, geografii i godzinach wychowawczych przypominaliśmy zasady 5R czyli 5 kroków do bycia zero waste.

Uczniowie klas 1-3 przygotowali wierszyki, tańce i piosenki  dla Ziemi. Na lekcjach  promowane były postawy proekologiczne,  rozwiązywano  zagadki, rebusy o tematyce ekologicznej. Odbyły się projekcje filmów dotyczące prawidłowej segregacji odpadów i stosowania zasady 3R.

Uczniowie kl.6 uczestniczyli w zajęciach terenowych na terenie  oczyszczalni ścieków w Strzegomiu. Poznali, jak działa nowoczesny obiekt, w którym odbywa się wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków oraz część biologiczną z aktywnymi mikroorganizmami. Mieli możliwość mikroskopowania- oglądali życie organizmów w kropli wody.

Był to czas bardzo intensywny, pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Działania dla Ziemi są często prostsze niż nam się wydaje! Wystarczą chęci, zdrowy rozsądek oraz wiedza. Uświadomiliśmy sobie wszyscy, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

 

 

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaDesigned by: Mobile Template. Powered by: NetWitryny.pl