TYDZIEŃ DLA ZIEMI

W ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie PSP nr3 w Strzegomiu realizowali cykl zajęć pod hasłem „Tydzień dla Ziemi”. Wszyscy uczniowie klas 1-8  ozdobili elementami związanymi z planetą Ziemią drzwi swoich gabinetów. Były to ciekawostki o Ziemi, informacje o  jej zagrożeniach  i ochronie. Uczniowie kl.4-7 przygotowali prace z upcyklingu - coś praktycznego  z odpadów. Powstały bardzo kreatywne prace: konewki, skarbonki, stojaki na biżuterię, osłonki na doniczki, świeczniki, gry planszowe, wzmacniacze dźwięku, segregatory na materiały biurowe, „mini- ogródki”, karmnik dla ptaków, „jabłkołap” oraz inne zabawki. Przygotowano ulotki wyjaśniające zasadę 3R  i 5R.

Uczniowie klas 1-3 przygotowali wierszyki, tańce i piosenki  dla Ziemi. Na lekcjach  promowane były postawy proekologiczne,  rozwiązywano  zagadki, rebusy o tematyce ekologicznej. Odbyły się projekcje filmów dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. W grupach wiekowych przeprowadzone zostały quizy tematyczne. Na zakończenie „Tygodnia dla Ziemi” uczniowie kl. 6a i kl.6b uczestniczyli w zajęciach terenowych na terenie  oczyszczalni ścieków w Strzegomiu. Poznali, jak działa nowoczesny obiekt, w którym odbywa się wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków oraz część biologiczną z aktywnymi mikroorganizmami. Uczniowie mieli możliwość mikroskopowania- oglądali życie organizmów w kropli wody.

Był to czas bardzo intensywny, pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Uświadomiliśmy sobie wszyscy, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.