Po raz kolejny w Myśliborzu PDF
poniedziałek, 05 lutego 2018 00:00

Dzięki współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych Odział Wałbrzych, 1 i 2 dnia lutego, uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami: p. I. Luszawską, p. R. Mikołajczyk i p. N. Kościelną uczestniczyli w interesujących zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Warsztaty w CEEiK organizowane są corocznie, jednak po raz pierwszy w wyjeździe – w ramach współpracy szkół – brała udział grupa uczennic klasy VII, ze szkoły podstawowej w Olszanach. Dwudniowe zajęcia miały na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postaw proekologicznych, realizowanych w oparciu o bezpośrednie poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego oraz zagrożeń jakie dla tego środowiska stwarza działalność człowieka. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych. Pracownicy ośrodka przygotowali zajęcia praktyczne, w których młodzież przeprowadzała doświadczenia i uczestniczyła w warsztatach lepienia z gliny. W pracowni biologicznej uczniowie obserwowali  pod mikroskopem samodzielnie wykonane preparaty tkanek roślinnych, plazmolizę i deplazmolizę oraz wykrywali składniki pokarmowe występujące w pożywieniu. W drugim dniu odbyły się zajęcia laboratoryjne w salach seminaryjnych, gdzie uczniowie izolowali i rozdzielali barwniki asymilacyjne oraz rozpoznawali rośliny i zwierzęta na podstawie przewodników.

Oprócz bardzo ciekawych zajęć, dzięki którym uczniowie wzbogacili i poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą, nie zabrakło czasu na dobrą zabawę integracyjną, wspólne posiłki i obcowanie z przyrodą.

Natalia Kościelna