UROCZYSTOŚĆ NA GRABACH PDF
niedziela, 04 grudnia 2016 00:00

UROCZYSTOŚĆ NA GRABACH

4 grudnia na terenie Grabów odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę umieszczenia pamiątkowej tablicy na pomniku przy ul. Dolnej, związanej z osiedleniem się na tych ziemiach Polaków przybyłych po zakończeniu II wojny światowej.

W 1946 r. ówcześni mieszkańcy ufundowali w tym miejscu tablicę w języku polskim
z inskrypcją: "Chryste, błogosław naszej piastowskiej ziemi, którą raczyłeś nam wrócić! Wdzięczni parafianie. Strzegom, 4 grudnia 1946 r.".

W ten sposób wyrazili swoje podziękowanie Bogu, jednocześnie zawierzając mu swoje dalsze losy w tym miejscu. Dodajmy, że pomnik zwieńczony krzyżem pierwotnie poświęcono mieszkańcom Grabów, którzy polegli w czasie I wojny światowej w latach 1914 - 1918.
O tym głosiła inskrypcja w języku niemieckim.

W niedzielnej uroczystości wzięli udział burmistrzowie Strzegomia: Zbigniew Suchyta i Wiesław Witkowski, przewodniczący Rady Miejskiej - Tomasz Marczak, radni Rady Miejskiej - Janusz Flaman, i Krzysztof Kaszub, ks. prałat Marek Babuśka,  poczet sztandarowy naszej szkoły, dyrektor szkoły, nauczyciel historii oraz mieszkańcy. Przypominamy, że od 29 listopada 2015 r. nasza szkoła pełni opiekę nad obeliskiem poświęconym 760 rocznicy istnienia osiedla Graby.