Dokumenty
Szkoła
Projekty, programy
Z życia szkoły
Biblioteka
Logopeda
Pedagog
| UWAGA !KOMUNIKAT!!! |
|
| Życie Szkoły | |
| poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:38 | |
|
RZZR.663.5.2025.AWW Warszawa, 27 maja 2026 Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie, pragnę Państwu przypomnieć, że wszystkie dzieci i młodzież w Polsce, do ukończenia 19 roku życia, mają prawo do bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym do okresowych testów przesiewowych i kompleksowych bilansów zdrowia.U dzieci w wieku szkolnym wykonują je pielęgniarki albo higienistki szkolne (testy przesiewowe) oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (bilanse zdrowia).Systematyczne wykonywanie testów przesiewowych oraz badań bilansowych u dzieci pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju, zaburzeń i chorób oraz na szybkie rozpoczęcie leczenia i przeciwdziałanie postępowi choroby. W wielu przypadkach chroni też przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi odczuwanymi w późniejszych latach. Wizyta profilaktyczna to także dobry moment na rozmowę z lekarzem o wszystkim, co niepokoi Państwa w rozwoju i zachowaniu dziecka, zadawanie pytań dotyczących zdrowego stylu życia oraz wyjaśnienie wątpliwości co do informacji docierających z różnych, nie zawsze wiarygodnych źródeł. W przypadku dzieci i młodzieży badania są wykonywane w następujących rocznikach1: - w wieku 4 lat; - w wieku 5 lat2, - roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne3, - klasa III szkoły podstawowej, - klasa VII szkoły podstawowej, - klasa I szkoły ponadpodstawowej, - ostatnia klasa szkoły ponadpodstawowej do ukończenia 19 roku życia. Szczególnie ważne jest wykonanie bilansu zdrowia przed rozpoczęciem nauki w szkole, gdyż to właśnie wtedy oceniana jest tzw. zdrowotna gotowość szkolna, a wczesne wykrycie dysfunkcji pozwoli na podjęcie odpowiednich działań i dobry start w szkole. Mając powyższe na uwadze zachęcam Państwa do regularnego zgłaszania się ze swoimi dziećmi na badania bilansowe, które potwierdzą, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a w razie potrzeby pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne i podjąć niezbędne działania. 1 .Wykaz oraz warunki realizacji świadczeń profilaktycznych w tym testów przesiewowych i badań bilansowych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1427, z późn. zm.). 2 .U dziecka 5-letniego nieodbywającego rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. 3 .W przypadku niewykonania badania w terminie testy przesiewowe wykonuje się w klasie I szkoły podstawowej telefon: +48 22 250 01 46 ul. Miodowa 15 adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. 00-952 Warszawa Uczniowie do ukończenia 16 lat powinni zgłaszać się na badanie profilaktyczne w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Uczeń kończący szkołę średnią jako osoba pełnoletnia zgłasza się na badanie sam.Uwrażliwiam więc Państwa jako rodziców i opiekunów, abyście zachęcali swoje pełnoletnie dzieci do zgłoszenia się na ostatnie badanie bilansowe przed wejściem w dorosłe życie. Zalecenia konsultantów krajowych oraz przepisy prawne dotyczące opieki zdrowotnej nad uczniami znajdują się na ogólnodostępnej stronie internetowej Instytutu Matki i Dziecka www.medycynaszkolna.imid.med.pl. Z wyrazami szacunku z upoważnienia Ministra Zdrowia Katarzyna Kęcka Podsekretarz Stanu /dokument podpisany elektronicznie/
|





















