NOWE ZASADY REKRUTACJI UCZNIÓW PDF
piątek, 14 lutego 2014 09:50

Uwaga Rodzice!

Nowe zasady rekrutacji do przedszkoli

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw / Dz. U. z 2014 r. poz. 7/ zmieniła zasady przyjęć do publicznych przedszkoli.

Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze zmiany  w tym procesie:

1. Gmina ma obowiązek zapewnić wychowanie przedszkolne dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim z drugiego półrocza w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Rekrutacji w tym przypadku podlegać będą tylko te dzieci, których rodzice wybiorą konkretne przedszkole, do którego dziecko wcześniej nie uczęszczało. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli w tym przedszkolu chętnych jest więcej niż miejsc. Jeżeli w procesie rekrutacji dziecko nie zostanie przyjęte do wybranego przedszkola , gmina wskaże inne przedszkole lub oddział przedszkolny przy szkole podstawowej, w którym dziecko może realizować obowiązek wychowania przedszkolnego
  2. Rekrutacji nie podlegają  dzieci już wcześniej zapisane do przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Dzieci te będą przyjęte do tych placówek na podstawie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu złożonej w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
  3. Postępowanie rekrutacyjne prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola na wolne miejsca w przedszkolu, po przyjęciu dzieci nie podlegających  rekrutacji.
  4. W procesie rekrutacji do publicznego przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.
  5. Postępowanie rekrutacyjne może przebiegać w dwóch etapach
  6. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w przedszkolu na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

a)      wielodzietność rodziny kandydata,

b)      niepełnosprawność kandydata,

c)      niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,

d)     niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,

e)      niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,

f)       samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,

g)      objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Uwaga ! Kryteria te mają jednakową wartość. Są to kryteria ustawowe.

1. Jeżeli po uwzględnieniu w/w kryteriów w przedszkolu nadal są wolne miejsca dyrektor w uzgodnieniu z Burmistrzem Strzegomia określa dodatkowe kryteria wraz z liczbą punktów za te kryteria, na podstawie których przeprowadza się kolejny etap postępowania rekrutacyjnego.

Pozostałe zasady procesu rekrutacyjnego zawarte w regulaminach rekrutacyjnych przedszkoli, w tym wzory deklaracji rodziców i wzory wniosków o przyjęcie do przedszkola będą od 20 lutego 2014 roku dostępne we wszystkich przedszkolach prowadzonych przez Gminę Strzegom, a także na stronach internetowych przedszkoli i stronie internetowej WWW.strzegom.pl w zakładce oświata pod nazwą „ Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2014/2015” .