Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W naszej placówce , 20 listopada 2023r. ,zostały także zaplanowane działania w związku z tymi  obchodami . Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i zrealizowała ciekawe przedsięwzięcia. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami poznały prawa dzieci podczas lekcji w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze i materiały edukacyjne.  Uczniowie kl. I-VIII oraz oddział przedszkolny wykonali szereg rysunków oraz plakatów dotyczących praw widzianych ich oczami. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wziąć udział w przygotowanych na ten dzień aktywnościach : serduszkowe love , zostaw swój ślad, pokaż się !( zdjęcia w szalonej ramce  ), pokoloruj swoje prawa .Wszystkim tym działaniom  towarzyszyła wystawa prac  , którą można  podziwiać na korytarzu szkoły, można ją także obejrzeć na szkolnej stronie internetowej i szkolnym fb. Przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i podopieczni  rozumieją ich znaczenie.

Dzień 20 listopada  został także ogłoszony dniem koloru niebieskiego w ramach akcji -na niebiesko #dlakażdegodziecka” , jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka było przedstawienie uczniom Konwencji o prawach dziecka jako najważniejszego dokumentu mówiącego o ich prawach oraz uświadomienie, kim jest „dziecko” i dlaczego wymaga szczególnego traktowania.  Dlatego w tym szczególnym dniu przemówiły DZIECI , a dorośli wsłuchali się w ich głos.

PSP 3 Strzegom