UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA XXVI DOLNOŚLĄSKIM FESTIWALU NAUKI

Myślicie, że nauka jest nudna? Nieprawda! Przekonali się o tym uczniowie klas siódmych i ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy. W środę 20 września, pojechali wspólnie do Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Odbywały się tam zajęcia w ramach XXVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Uczniowie wzięli udział w pokazach doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii. Mogli obserwować m. in.: właściwości materii w niskich temperaturach, doświadczenia z ciekłym azotem, lewitację magnetyczną, doświadczenia z wykorzystaniem laserów, promieniowania UV, proste reakcje chemiczne. Uczestniczyli również w dwóch wykładach połączonych z pokazami. Pierwszą prelekcję pt. Niezwykły świat niskich temperatur” przeprowadził dr hab. Tomasz Zaleski, prof. INTiBS PAN. Drugi wykład pt. „Atom - przyjaciel czy wróg? O narażeniu na promieniowanie jonizujące w przyrodzie, nauce i medycynie” poprowadził dr inż. Łukasz Bochenek. Wykłady pozwoliły młodym słuchaczom zrozumieć kilka aspektów współczesnej nauki i technologii, która otwiera nieosiągalne dotąd możliwości już teraz, lub pozwoli na to, za kilka lat.

Mamy nadzieję, że spotkania z ludźmi zajmującymi się na co dzień pracą badawczą, jeszcze bardziej rozbudzą w naszych uczniach ciekawość świata, przyrody, zjawisk w niej zachodzących, a także potrzebę stosowania i wymyślania nowych technologii.