"Błogosławiony ten , który żyje w pokoju.Nie ma na ziemi większego szczęścia"

12 stycznia 2023 r. uczniowie klasy 8  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu  uczestniczyli  w wycieczce  edukacyjnej do byłego niemieckiego obozu zagłady Gross- Rosen w Rogoźnicy. Celem wycieczki było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu; poznanie martyrologii narodu polskiego, a także budowania  w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów zła . Wielkość i chłód tego miejsca mógł odczuć każdy, a ciekawe historie opowiadane przez przewodnika tylko pomagały wyobrazić sobie i zrozumieć sens tego miejsca, nazywanego przez wielu „piekłem na ziemi” ….. Ta żywa lekcja historii była dopełnieniem wiedzy uczniów o okrucieństwie nazistowskiego okupanta w czasie II wojny światowej , o której czytali na kartach książki A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Ten dzień i TO miejsce na długo zapadną w pamięć uczestnikom wizyty w Muzeum Gross- Rosen, gdyż każdy z uczniów opuszczał były obóz  zagłady w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji.