UCZNIOWIE KLAS 7-8 NA XXV DOLNOŚLĄSKIM FESTIWALU NAUKI

Myślicie, że nauka jest nudna? Nieprawda! Przekonali się o tym uczniowie klas siódmych i ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy. W środę 21 września, pojechali wspólnie do Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Odbywały się tam wykłady w ramach XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Uczniowie wzięli udział w pokazach doświadczeń z dziedziny chemii i fizyki. Mogli obserwować m. in.: właściwości materii w niskich temperaturach, doświadczenia z magnetyzmu, optyki, proste reakcje chemiczne. Następnie uczestniczyli w dwóch wykładach połączonych z pokazami. Pierwszą prelekcję przeprowadził dr inż. Karol Lemański pt. „Nanotechnologia - czym jest i jak wpływa na nasze życie?”. Omówione zostało na nim pojęcie nanotechnologii, jej wpływ na rozwój współczesnej światowej nauki i technologii, a także jej wykorzystanie w życiu codziennym, jakie nowe możliwości otwiera ta dziedzina nauki oraz w jaki sposób obserwacja przyrody może być inspirująca do tworzenia wynalazków.

„Jak wyhodować kryształ?” to tytuł drugiego wykładu przeplatanego doświadczeniami. Przeprowadził go dr Michał Babij. Wysłuchanie go pozwoliło uczniom zrozumieć różnice między ciałami stałymi i kryształami oraz dowiedzieć się, jak „hoduje” się kryształy.

Po tych kilku godzinach wspólnego, intensywnego zdobywania wiedzy, nieco zmęczeni, ale za to pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do domów.