Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.Data obchodów związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Każdego roku UNESCO przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Pierwszym miastem, które otrzymało taki tytuł był Madryt. W roku 2016 Światową Stolicą Książki był Wrocław. Dokładnie od 23 kwietnia 2022roku do 22 kwietnia 2023 roku Światową Stolicą Książki 2022 będzie miasto Guadalajara w Meksyku.

W poniedziałkowy poranek uczniowie klasy Ia i Ib uczestniczyli w lekcji bibliotecznej poświęconej obchodom tego wyjątkowego dnia. Uczniowie obejrzeli film „Jak powstaje książka?”, poznali szereg ciekawostek o książce.  W ramach kampanii  ”Mała książka – wielki człowiek” prowadzonej przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego  i Sportu, uczniowie otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”.

Jak głosi stare chińskie przysłowie : „Gdy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem- to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”.

Widok dziecka, które kocha jakaś książkę i czyta ją wiele razy, to jedna z największych radości trudnego procesu wychowania. Życzymy wielu książkowych przyjaźni.