Biblioteka - konkursy i imprezy PDF

Senat ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki

Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora oddano w niej hołd „wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki – stawiając go za wzór patriotyzmu”.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w majątku Ubiel koło Mińska w polskiej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach, jego ojciec Czesław uczestniczył w kampanii napoleońskiej.

"Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery +Halka+ i +Straszny dwór+" - głosi uchwała.

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

NARODOWE CZYTANIE 2019 w PSP 3

Inicjatywa Narodowego Czytania narodziła się w 2012 r., w tym roku wydarzenie to miało miejsce po raz 8. W odsłonie tegorocznej akcji para prezydencka zaproponowała do przeczytanie wybrane nowele uznanych , polskich pisarzy.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Strzegomiu we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 3 w ramach akcji Narodowego Czytania zorganizowała spotkanie dla strzegomskich szkół na terenie Szkoły Podstawowej nr 3.  Nowelę S. Żeromskiego pt. „ Rozdzióbią nas kruki , wrony…”czytali zgromadzonej młodzieży  zaproszeni goście : pan Wiesław Witkowski -zastępca Burmistrza Strzegomia, pan Tomasz Marczak –przewodniczący Rady Miejskiej oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, pani Dominika Skiba- Dziadyk- przewodnicząca Rady Rodziców w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzegomiu. Ponadto wysłuchano  interpretacji wybranych nowel w wykonaniu uczniów strzegomskich placówek: Zespołu Szkół im. Księcia Bolka II Małego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego oraz Publicznych Szkół Podstawowych nr 2 , 3 i 4 . Uczniowie zaprezentowali  utwory , które są podstawą naszej kultury i tożsamości. Przypomniane zostały nowele m.in. H. Sienkiewicza, E .Orzeszkowej, B. Prusa, S. Żeromskiego.

Mamy nadzieję, że włączenie się w tę akcję będzie popularyzowało czytelnictwo i zachęcało młodzież  do poszukiwań literackich.

Dnia 31.01.2018r. odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik". Uczniowie w trzech grupach wiekowych prezentowali swoje zdolności.

I miejsce wśród klas młodszych zajęła Julia Słodkowska

I miejsce wśród klas gimnazjalnych zajęła Katarzyna Szkarłat

Dodatkowe eliminacje kategorii wiekowej klasy IV- VI odbędą się 5 lutego 2018r.

Więcej zdjęć:http://www.psp3.strzegom.pl/galeria/eliminacje-do-pegazika